hľadať

Profily osobností
viac osobností 
Bleskové rozhovory

viac rozhovorov 
Zaujalo násviac  
Partneri

icm topolcany
obchodne centrum juh topolcanyakademia vzdelavania topolcany
nastupiste 1-12 mojetopolcany 
  

 

 

Užitočné linky

(verné napodobeniny originálov parfúmov svetových značiek) 


nie sú údaje

Zoznámte sa s Jarmilou Molnárovou

dátum pridania: 14.04.15-15:31

Slovenka žijúca v San Benedetto Del Tronto na Palmovej riviére v Taliansku je licencovanou sprievodkyňou Ríma, a nielen jeho. Zanechala svoj pôvodný odbor- peňažníctvo, ktorý vyštudovala na Ekonomickej univerzite v Bratislave a začala sa venovať úplne inej činnosti.

Ako vyzerala jej cesta do Talianska, ako sa dostala k cestovnému ruchu, turizmu a ako sa cíti medzi Talianmi, sme zisťovali priamo u nej.

Ako ste sa od financií dostali práve k cestovnému ruchu?
Už v prvom ročníku na vysokej škole som počas letných prázdnin začala robiť sprievodkyňu a to v tom duchu, že som v autobuse doprevádzala turistov na ich ceste k moru ako tzv. tranzitný sprievodca, či už do Chorvátska alebo do Talianska. Moje profesijné začiatky predstavovali letné prázdniny strávené v autobuse s mikrofónom v ruke pri presune medzi Slovenskom a letnými destináciami. Tak sa mi cestovanie dostalo do krvi a do srdca a po skončení vysokej školy som odišla na rok do Milána, kde som študovala taliančinu a po návrate som sa k financiám už nikdy nevrátila.

Čím ste si v rámci cestovného ruchu prešli?
Môžem s kľudom povedať, že som si postupne vyšlapala všetky schody, po ktorých sprievodca cestovného ruchu musí stúpať. Začínala som ako tranzitný sprievodca, kedy som 6 nocí v týždni spala na sedačkách Karosy a doprevádzala ľudí na alebo z ich letnej dovolenky. Robila som delegáta v letoviskách v stanových táboroch, ale aj v apartmánoch a hoteloch. Istý čas som pracovala aj ako referent v cestovnej kancelárii a postupne som sa našla v sprevádzaní poznávacích zájazdov, ktoré mi prirástli k srdcu, lebo pri nich sprievodca môže otvoriť svoje srdce a predstaviť jednotlivé miesta nielen z hľadiska histórie, ale aj z bežného života a miestnych zaujímavostí.

Bolo Vaším snom od malička Taliansko, inklinovali ste nejako zvlášť k tejto krajine?
Nemôžem povedať, že by Taliansko bolo mojim snom, ale mala som k nemu vždy blízko. Často sme s rodičmi cestovali na dovolenky a veľakrát našim cieľom bolo práve Taliansko, takže som ho spoznávala už v detskom veku. Môj otec spolupracoval určitý čas sTalianmi, takže chodili k nám domov, pár slovíčok som pochytila od nich ... možno aj toto ma podvedome nechtiac ovplyvnilo. Ale silnejšie som túto krajinu začala vnímať až pri mojej sprievodcovskej práci, kedy sa mi zapáčila reč a vybrala a som sa ju študovať do Milána.

Žijete už dlhšie na Palmovej riviére, aký rozdiel pociťujete v mentalite oboch národov?
Žijem na Palmovej riviére už 12 rokov a počas prvých 4 rokov som rozdiely až tak vážne
nepociťovala ani nebrala, lebo som tu bola pracovne a nebola som ešte vydatá. Človek ich začne hlbšie vnímať až keď sa naozaj dostane do rodiny a žije ten ich každodenný rodinný život. Mám manžela Taliana, taliansku svokru aj celú rodinu a našťastie máme medzi sebou veľmi dobré vzťahy, ale klamala by som, keby som povedala, že to na začiatku neiskrilo. Museli sme si na seba zvyknúť, určiť si hranice a prispôsobiť sa vzájomne. Taliani sú v mnohých veciach nepresní, benevolentní a na všetko majú čas. Na prvých miestach v ich hodnotovom rebríčku sú deti, rodina a jedlo a potom všetko ostatné. Najviac som vnímala a stále vnímam rozdiely v mentalite pri výchove nášho syna, lebo ich výchova detí je veľmi voľná a deti majú dovolené skoro všetko. Na druhej strane sa snažia žiť život každý deň naplno a oveľa menej sa stresujú tým, čo bude zajtra alebo v budúcnosti. Žijú pre dnešok a pre túto chvíľu. Po rokoch strávených v talianskej rodine som sa naučila mnohé veci prijať ako fakty a nerozmýšlať nad tým, prečo to nie je tak alebo nejako inak a zároveň som nikdy neupustila od toho dobrého, čo do nás vštepovali naši rodičia v rámci našej mentality a snažím sa to naplno presadzovať v mojej rodine.

Čo je vašou srdcovkou v tejto práci, oblasť, územie, mesto...
Ako som už spomínala, najviac ma baví sprevádzanie poznávacích zájazdov, konkrétnejšie menších skupiniek ľudí, ktorým viem ukázať krajinu môjho druhého domova nielen cez historické fakty, ale aj cez moje srdce...keď im rozprávam o mentalite, o žití v Talianskej rodine, o bežných veciach ako je možno práca, sociálny systém, školy atď, keď si spoločne pri večeri začneme hovoriť recepty talianskej kuchyne .... jednoducho ten osobný prístup k turistovi, aby som mu krajinu či mesto predstavila so všetkým , čo k tomu patrí a aby si ju aj on zamiloval a chcel sa sem stále vracať. Pokiaľ ide o mesto, tak najväčšie miesto v mojom srdci patrí jednoznačne Rímu. To mesto ma jednoducho fascinuje, nabíja energiou a vždy v ňom objavím niečo nové. Venovala som mu 4 roky štúdia, aby som sa mohla po úspešnom zložení veľmi ťažkých skúšok stať oficiálnou licencovanou sprievodkyňou Ríma. Hovorí sa, že nestačí jeden ľudský život, aby ste spoznali Rím a ja s týmto výrokom naplno súhlasím a preto pokiaľ budem môcť, tak budem toto nádherné mesto vďačne spolu s turistami spoznávať.

Čo si myslíte, že by nemal vynechať žiadny Slovák pri návšteve Ríma, aj v súvislosti s blížiacim sa rokom otvorenia sv. brán?
To je veľmi ťažká otázka, lebo Rím pokiaľ ide o pamiatky je ako studňa bez dna. Avšak rozhodne s blížiacim sa mimoriadnym jubilejným rokom by turisti nemali vynechať návštevu všetkých 4 pápežských bazilík, Sväté schody a miesta, ktoré sú späté s našim národom prostredníctvom našich vierozvescov Cyrila a Metoda ... a samozrejme niektorú z audiencií Svätého otca Francesca. Ak môžem, tak určite odporúčam všetkým nezabudnúť si vychutnať aj atmosféru Ríma pri prekrásnych fontánach, na námestiach, v uličkách a v pravom rímskom bare s talianskym cappucinom v ruke.

Aké je Vaše súčasné zameranie, smerovanie, vízie a plány do budúcnosti?
Plány do budúcnosti sa zhodujú s moju súčasnou prácou, ktorá ma veľmi baví a napĺňa, teda naďalej sa budem snažiť organizovať a sprostredkovávať ľuďom dovolenky a pekné zážitky z Talianska. S blížiacim sa mimoriadnym svätým rokom plánujem asi väčšinu svojho času stráviť v Ríme, kde budem určite organizovať a sprevádzať či už individuálnych turistov, menšie alebo väčšie skupiny, v lete sa budem venovať slovenským turistom na Palmovej riviére a starať sa o ich príjemnú a ničím nerušenú dovolenku a už teraz viem, že sa budem snažiť zase posunúť niekam vpred, lebo život beriem ako jednu nekončiacu výzvu.

viac na http://www.ckmattia.sk/

 

Daniela Hrnčárová
 
 poslať článok mailom  vytlačiť článokChcete dostávať vždy aktuálne informacie z nášho mesta?
Prihláste sa na odber noviniek!