Ako sa starať o zimné oblečenie - Móda, krása | moje Topolcany
 
moje Topolcany - informačný portál, zoznam firiem
Móda, krása v  Topoľčanom - magazín moje Topolcany
hľadať: 
 

Ako sa starať o zimné oblečenie

dátum pridania: 23.01.20-21:46

Každé jedno oblečenie si vyžaduje náležitú starostlivosť a skladovanie, aby človeku slúžilo po dlhú dobu. V zime to platí dvojnásobne, pretože naň vplýva množstvo chemikálií a látok, s ktorými prichádza do kontaktu. Čo presne to znamená, čo treba brať do úvahy pri starostlivosti o váš šatník, si povieme v našom článku.

Zrážky a agresívne chemikálie rozptýlené po našich cestách narazili na najbolestivejšie miesta teplého odevu: zipsy, švy, kožené vložky a iné. Nielen preto sa v tomto chladnom období môžu pri nosení konkrétneho odevu vyskytnúť náhle a nepredvídateľné výdavky na jeho opravu alebo nákup. 

Životnosť teplých búnd a zahriate topánky oživí niekoľko tipov, ktoré neohrozia váš rozpočet. 

Topánky a  kožené doplnky

Zladiť krásny pánsky opasok s modernou zimnou obuvou nie je problém. Iné je to už s pôvodným stavom tejto časti odevu. Zimná obuv je jednou z najzraniteľnejších častí šatníka. Sú to topánky, ktoré sa každý deň musia vyrovnať s cestnou soľou. Zmes týchto prísad môže zasiahnuť kožené topánky veľkou silou. 

nové pánske košele

Pomôcť môže správne ošetrenie topánok vhodnou impregnáciou a okamžitým očistením po príchode domov. Je lepšie to urobiť čím skôr, pretože nečistoty v kombinácií s roztokmi môžu jednotlivé časti poškodiť. 

Kvôli zvýšenej ochrane by obuv mala byť pred odchodom ošetrená vodu odpudzujúcou látkou. Tieto produkty sú dostupné vo forme sprejov alebo krémov. Prvý z nich je vhodný v tom, že je možné ho aplikovať bez špongie, ale druhý je spoľahlivejší, no na impregnáciu je potrebné mať viac času. Pred nanesením produktu utrite topánky a prípadne usušte kožený povrch.

Pravidlá sušenia zimnej obuvi sú jednoduché:

suchú obuv vyčistite;

nesušte ju v blízkosti vykurovacích zariadení a potrubí;

sušte obuv len pri izbovej teplote;

ak je to možné, kúpte si špeciálnu sušičku.

Dodržiavanie týchto pravidiel udrží vašu obľúbenú obuv vo vynikajúcom stave.

Vlnené veci a mole

Najväčšie škody na vlnených veciach, ktoré v zime využívame najviac, môžu spôsobiť mole, proti ktorým je potrebné pravidelne bojovať, najmä ak má šatník odevy vyrobené z prírodných materiálov (kožušina, vlna). Vrecko s levanduľou alebo inou vôňou by malo pomôcť. Funguje a odpudzuje škodcov aj cédrové drevo. 

Možností, ako udržať nové pánske košele v bezpečí pred týmto škodcom je naozaj veľa. Najlepšie je ale oblečenie pravidelne používať, prevetrať ho (chlad je tiež dobré preventívne opatrenie) a z času na čas aj preprať. 

Pozor na vlhkosť a plesne

Ak ste vonku premrzli a do nitky premokli, rovnako ako obuv, pred skladovaním v skrini oblečenie dôkladne vysušte. V opačnom prípade ho môžu veľmi rýchlo napadnúť plesne a vlhkosť, ktoré nemajú zľutovanie so žiadnym materiálom ani povrchom. 

 

foto: shutterstock

 
 poslať článok mailom  vytlačiť článok