hľadať

Profily osobností


viac osobností 
Bleskové rozhovory

viac rozhovorov 
Zaujalo násviac  
Partneri

icm topolcany
obchodne centrum juh topolcanyakademia vzdelavania topolcany
nastupiste 1-12 mojetopolcany 
  

 

 

Užitočné linky

(verné napodobeniny originálov parfúmov svetových značiek) 


nie sú údaje

Rodičia, má vaše dieťa chrípkové prázdniny? Na toto máte nárok

dátum pridania: 03.02.20-07:59

Chrípkové prázdniny sú pohromou pre každého rodiča. Akoby nestačilo, že musí vykrývať starostlivosť o dieťa v čase riadnych prázdnin, pričom dní, keď má dieťa voľno je oveľa viac ako je počet dní dovolenky, ešte pribudnú ďalšie navyše. Aké sú možnosti?

Ak je dieťa choré, nezostáva vám iné, len zájsť k lekárovi a za predpokladu, že má váš potomok menej ako 10 rokov, môžete s ním následne zostať doma na tzv. OČR-ke (ošetrovanie člena rodiny). Horšie je to vtedy, keď je dieťa zdravé, ale škola alebo škôlka sú zatvorené z dôvodu vysokej chorobnosti. Jednoducho, sú vyhlásené chrípkové prázdniny. V takomto prípade môžete požiadať zamestnávateľa o voľno z dôvodu osobnej prekážky v práci. Zamestnávateľ má povinnosť vám voľno udeliť, avšak bez nároku na náhradu mzdy za dni, ktoré strávite doma. 

chripkove prazdniny

Druhou možnosťou je požiadanie pediatra o OČR, a to aj napriek tomu, že vaše dieťa je zdravé. K tlačivu žiadosti o ošetrovné treba pripojiť aj potvrdenie riaditeľa školy, alebo škôlky o zatvorení inštitúcie z dôvodu chrípkových prázdnin. V takomto prípade dostávate zo Sociálnej poisťovne vyplácané ošetrovné, avšak len po dobu 10 dní. Viac informácií o OČR nájdete na stránke www.pravneprerodica.sk. 

Nezabudnite na podporu imunity 

To, že je vaše dieťa aktuálne zdravé, je znakom jeho dobrej imunity. Pomôžte jeho organizmu lepšie sa vysporiadať s vírusmi, s ktorými sa jeho telo denne stretáva. Zvýšte prísun vitamínov, ideálne konzumáciou veľkého množstva čerstvého ovocia a zeleniny. Bohatý výber za výhodné ceny nájdete v LIDL letáku. Každý týždeň nájdete v Lidl akciovú ponuku na rôznu zeleninu aj ovocie, a navyše tu nájdete aj BIO ponuku. Nezabudnite ani na prísun tekutín, ideálne čaju s medom a s citrónom. Ďalšou možnosťou sú šťavy z čerstvého ovocia a zeleniny, alebo domáca limonáda z citrónov a mäty. Zo zeleniny sú v boji proti chrípke a prechladnutiu veľmi dobré cvikla a cibuľa. Obe sú bohaté na vitamín C a vitamíny skupiny B a pomáhajú posilniť imunitný systém. 

Náš tip

Pripravte si domáce liečivá z cibule. Návod, ako na to, nájdete TU. 

Zdroj:  HBRH / Shutterstock.com  
 poslať článok mailom  vytlačiť článokChcete dostávať vždy aktuálne informacie z nášho mesta?
Prihláste sa na odber noviniek!