hľadať

Profily osobností


viac osobností 
Bleskové rozhovory

viac rozhovorov 
Zaujalo násviac  
Partneri

icm topolcany
obchodne centrum juh topolcanyakademia vzdelavania topolcany
nastupiste 1-12 mojetopolcany 
  

 

 

Užitočné linky

(verné napodobeniny originálov parfúmov svetových značiek) 


nie sú údaje

5 spôsobov, ako zlepšiť trávenie

dátum pridania: 26.02.20-23:00

Ukazuje sa, že takmer každý druhý obyvateľ planéty čelí zápche. Náš tráviaci systém je trochu podobný strážnemu psovi. Okrem toho je veľmi inteligentný, pretože extrahuje z potravín užitočné výživné látky a živú vlhkosť a prenáša ich do tela. Zároveň nás chráni pred rôznymi toxínmi a dráždivými látkami, ktoré môžu tajne prenikať do organizmu.

Napriek svojej dokonalosti sa čas od času „zosype“ a prestane svoje hlavné funkcie plniť aj on, dôsledkom čoho potom trpíme. Za všetko môžu rôzne negatívne faktory, ktoré na náš tráviaci systém vplývajú rôznym spôsobom.

prave chia semienka

Ktoré faktory tráviacemu systému najviac škodia? 

Je ich veľa, tu sú najbežnejšie:

  • Veľké množstvo liekov;
  • Príliš veľa cukru alebo rafinovaných uhľohydrátov;
  • Príliš veľa alkoholu;
  • Zlé baktérie;
  • Parazity, droždie;
  • Stres (akútny alebo chronický);
  • Znečistenie životného prostredia.

Ktorákoľvek z týchto dráždivých látok môže spôsobiť nadúvanie, plynatosť, zápchu alebo naopak hnačku. Ak zistíte, že máte tieto príznaky, znamená to, že bezpečnostný systém je preťažený a už sa s prácou nedokáže bez pomoci vyrovnať. Vtedy musíte zasiahnuť.

Pýtate sa ako? Jedzte, len keď máte skutočný hlad a zastavte, keď ste plný. Verte tomu alebo nie, toto jednoduché pravidlo vám ušetrí mnoho hodín utrpenia a niekoľko ďalších eur.

Skúste chia semienka

Semienka Chia sú neuveriteľne dobré na trávenie. Tajomstvo spočíva v tom, že obsahujú až 11 gramov vlákniny na 30 gramov chia, navyše tieto vlákna nespôsobujú zvýšenie hladiny cukru v krvi a neovplyvňujú inzulín ako iné uhľohydráty.

Pravé Chia semienka tiež majú schopnosť potlačiť chuť do jedla, čo je asi pekný bonus, ak chcete schudnúť. Je to kvôli schopnosti semien expandovať v žalúdku, nasýtiť sa vodou a pomaly tráviť. Ak teda máte hlad, ale nemôžete si dovoliť ďalšie veľké sústo, vyskúšajte grécky jogurt s týmito semienkami a uvidíte, že vám to prospeje.

Objednajte si alchemilku

Rovnako dobre sa, okrem iného, postará o lepšie trávenie aj známa alchemilka. Podľa výskumov ju je možné použiť aj ako liek na zažívacie ťažkosti, najmä u ľudí s cukrovkou. Jej kyselina salicylová pomáha zmierniť bolesť brucha a kŕče spojené s trávením. Zlepšuje tiež chuť do jedla a lieči bolesti v krku a ústach.

Samozrejme, skúste sa troška lepšie stravovať a dodržiavať v životnom štýle aj miernu disciplínu.  Ide predsa o vaše lepšie pohodlie. 

Zdroj obrázka: phugunfire/Shutterstock.com 
 poslať článok mailom  vytlačiť článokChcete dostávať vždy aktuálne informacie z nášho mesta?
Prihláste sa na odber noviniek!